Cuma , Kasım 15 2019
Başlangıç / Yaşam / 13 Sayısı Uğurlu Sayımı, Uğursuz Sayımı ? İnanışlara Göre 13 Analizi

13 Sayısı Uğurlu Sayımı, Uğursuz Sayımı ? İnanışlara Göre 13 Analizi

Sayının uğursuzluğuna inanmaktan ziyade kabullenme olduğuna inanmak aslında daha doğru olmaya başladı… Yoksa sizde gerçekten 13 sayısının uğursuzluğuna inanıyor musunuz ? Peki gerçekten 13 uğursuz sayı mı ?

Peki ya bu 13 Sayısının uğursuz olduğu nereden çıktı ? gerçekten bir kaynağı var mı 13 sayısının uğursuz olduğuna dair?

– Elbette var ama 13 Sayısı Uğursuz değildir. Bu sadece Hristiyanların inanışıdır.

Bu noktada karşımıza bir sanat eseri çıkıyor. Evet yanlış duymadınız bir sanat eseri bir tablo. Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosudur. Hz. İsanın çarmıha gerilmeden önceki  akşam Hz. İsa ve 12 havarisi ile yediği son akşam yemeğidir.

Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosunun orjinalinde tam 13 kişi bulunuyor. Hatta 13. Kişinin yemeğe son katılan kişinin ihanet edildiği söyleniyor. Daha öncelerinde yunan mitolojisinde de aynı senorya yaşanmıştır. Bir kutlamada toplanan 12 tanrının ve sonradan gelen 13.  tanrı tarafından ördülmesi vs.

İşte 13. sayısının uğursuzluğunun ilişkilendirildiği yer Hz. İsanın Çarmıha Gerilmeden Önceki Yediği Son Akşam Yemeği Olayıdır.

Bir Başka İnanışa Göre İskandinav mitolojisinde Valhalla’da verilen bir ziyafete davet edilmeyen iki buz devinin oğlu Loki istenmese de zorla gelmişti ve böylece masada 13 kişi olmuştu. Daha sonra da tanrılar tanrısı, rüzgar ve bilgelik tanrısı Odin ile ana tanrıça Frigg’in oğlu, en sevilen tanrı Balder katledilmişti.

Rivayete göre Valhalla’daki ziyafete 12 tanrı davet edilmişti ve kötü tanrı Loki partiye davetsiz misafir olarak giderek davetli sayısını 13’e yükseltmişti. Loki, Odin ve Frigg’in oğlu kış tanrısını Hod’u Balder’e saldırması için kışkırtmıştı. Hod, Loki’nin verdiği ökseotundan yapılma mızrağı kaptığı gibi emre itaat ederek Balder’e fırlatmıştı. Balder ise oracıkta ölmüştü. Bütün Valhalla yasa boğulmuştu. O günden sonra da ziyafetlere 13 kişinin gelmesi uğursuzluk olarak adledilmişti.

Bunla Beraber birçok binanın 13. katı olmadığı görülüyor. Uçaklarda ise 13 numaralı koltuk bulunmuyor… Kimi yerlerde ise kapı numaralarına bile 13 yazmak yerine, 12+1 şeklinde numaralandıranlar bile var.

13 Sayısı Bize Göre de Sadece Bütünlüğe Uymuyor. Uğurlu Sayılar ve Uğursuz Sayılar Kavramı Diye Birşey Yoktur.

Numeroloji’ye göre 12 sayısı bütünlüğü simgeliyor; bir yılda 12 ay olması, 12 burç olması, 12 saat sistemi, İsrail’in 12 kabilesi, İsa’nın 12 havarisi, Olimpus’un 12 tanrısı, vs… 13 ise düzensiz ve bu bütünlüğü bozan olarak görülüyor.