Perşembe , Nisan 9 2020
Başlangıç / Dünya / Gen mühendisleri,% 40 daha büyük süper boyutlu bitkiler yapıyor.

Gen mühendisleri,% 40 daha büyük süper boyutlu bitkiler yapıyor.

Araştırmacılar, fotosentezi geliştirerek yeni bir “yeşil devrim” yaratmayı umuyorlar.
Illinois’deki genetik mühendisleri normalden% 40 daha fazla büyüyen tütün bitkileri tasarladı. Soya fasulyesi veya patateslerde benzer değişiklikler yapılabiliyorsa, tarlalardaki yeni bitkileri yıllarca görmese de, yiyecek kaynaklarını artırabilir.

Illinois Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri Ziraat Bakanlığı’ndaki bir ekip, bitkilerin güneş ışığını daha verimli bir şekilde enerjiye dönüştürmelerini sağlayan genetik değişikliklerin bir kaseti olan “fotorespiratuar bypass” olarak adlandırılan tütün kullandığını söyledi. Genetiği değiştirilmiş bitkiler normal bitkilerden daha uzundur ve daha ağırdır.

Amerika’da genetik mühendisleri bitkiler üzerinde araştırma yaparken biz Türk insanı “Ankara’da okullar tatil olacak mı?” diye düşünüyoruz.

North Carolina State Üniversitesi’nde ilgili laboratuvar çalışmaları yürüten bir bitki bilimcisi olan Heike Sederoff, Science dergisinde yayınlanan yeni raporu, bu tür bir alan denemesinde ilk kez bu kadar büyük kazanımlar görüldüğü için açıklıyor. “Gerçek tarımsal fayda potansiyeli olduğunu doğrulandı” diyor.

Dünya çapında çok sayıda grup fotosentezi güçlendirmeye çalışıyor. Bu çabanın bir parçası olarak, Illinois’deki bilim insanları Melinda Gates Vakfı ve genetik mühendisliğinin çiftlik verimliliğinde artışa yol açabileceğini uman diğer fon sağlayıcılar tarafından sağlanan 80 milyon doları aşıyor.

2016 yılında, Illinois Üniversitesi biyo mühendisleri, ışık ve gölgedeki değişimlere daha hızlı yanıt vermelerine yardımcı olarak tütün bitkilerinin% 20 daha büyük büyümesini sağladı.

Bu kez fotorespirasyon sırasında daha az enerji kullanan bitkiler ürettiler, bir proses bitkisi fotosentez sırasında oluşan bir toksini, glikolatı temizlemeliydi. Bunu yapmak için USDA biyokimyacısı Paul South, tütün tesislerine yaklaşık 16.000 yeni DNA talimatı mektubu ekleyen bir ekibin parçasıydı. Bu genetik değişiklikler, bakterilerden kaynaklanan daha verimli bir gliko imha yolu içermiştir.

Araştırmacılar tütünle çalışıyorlar çünkü hızlı büyüyor ve genetiği değiştirilebilmesi kolay. Takımın şu anda patates, soya fasulyesi ve börülce konusunda benzer gen değişiklikleri yaptığını söylüyor. Ancak, değişikliklerin gerçekte daha fazla gıda ürettiğini kanıtlamak ve düzenleyicilerin onayladığı yeni mahsulleri almak 20 yıl alabilir.