Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / Güzellik / İlkbahar ve Yaz Aylarında Doğal Saçlarınızı Koruma Yolları

İlkbahar ve Yaz Aylarında Doğal Saçlarınızı Koruma Yolları

Bahar, sadece hava şartlarında değişiklik yapmakla kalmaz, aynı zamanda saçınıza da bazı doğal değişimleri getirir. Doğal saçlar ve saç derisi çok fazla güneşe maruz kalınca çabuk zarar görmeye, kızarmaya ve kurumaya meyillidir. Ancak hassas saçlarınızı hasar görmekten koruyabileceğiniz yollar mevcut.

Havalar ısındıkça bol su içmek ve güneşin yakıcı ışınlarıyla savaşmak için doğru nemlendirme taktikleri uygulamak önemli. İyi bir planlama ve uygulama sayesinde saçınızın güzel ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Uçlarını kestirmeniz, kış için kıvrımlarınızı canlandıracak ve yaz sezonu boyunca saçlarınızın gelişmesine yardımcı olacaktır. Kış havası saçlarımıza zarar verebilir, kırılmaya ve hatta berbat uçlara neden olabilir. Uçlarınız saçlarınızın en eski kısmıdır ve hasar gördüklerinde onları canlandırmak neredeyse imkansız.

Kırılmış uçlar doğal sağlıklı saçlarda daha fazla hasara neden olabilir çünkü kırılma saç telinde yukarı doğru hareket eder daha fazla hasara neden olur. Daha sonra fazladan saçın kesilmesi gerekir. Sezon başlangıcında bir uçlarda bir düzenleme yapmak en iyisidir, böylece saçınız yeni bir başlangıç yapmanın tüm imkanlarından yararlanabilir.

Sık sık açık havada yüzen, vakit geçiren veya diğer açık hava aktivitelerine katılan biriyseniz, saç bakım programınıza berraklaştıran türde şampuan eklemeyi düşünebilirsiniz.

 

 

Çok fazla terleyen biriyseniz, bu türde şampuan iyi gelir. Ter tuzlu olduğu için yıkanmazsa saçlarınızı ekstra kurutabilir. Ayrıca, saçınızın doğal nemini korumaya yardımcı olmak için çeşitli yıkama programlarını inceleyin.

Dışarıda çok fazla zaman geçirirseniz güneş cildinize zarar verdiği kadar, saçınıza da zarar verecektir. Saçlarınız Ultraviyole (UV) ışınlarının etkileri ile kuru ve mat görünebilir, doğal neminden yoksun kalabilir. Ayrıca, güneş hasarı saçlarda kırılganlığın artmasına ve dolayısıyla daha çok kırılmaya neden olabilir. Güneş koruyucuları birkaç saatte bir vücudunuza uygulamanız gerektiği gibi, aynısı saçlarınıza uygun güneş koruyucular için de geçerlidir.

Saçınıza zarar vermemek için saç kremi spreyleri birkaç saatte bir kolayca uygulayabileceğiniz en pratik yöntemdir  . Bu şekilde uzun süre koruma sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın, güneş tarafından yayılan zararlı ışınlardan önemli miktarda korunmasına yardımcı olacaktır. Saç güneş kremi aynı zamanda saç derisini de güneş hasarı ve güneş yanığından korur.

Hümektanlar havadan nemi çeken maddelerdir. Bu nem daha sonra saçınızın nemli kalmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bal, hint yağı ve gliserin gibi maddeler kuru saça nemi geri kazandırmaya yardımcı olan doğal nemlendiricilerdir.

Eğer daha kuru bir iklimde yaşıyorsanız, kremsi, nemlendirici bir ürünle saçınızı nemlendirdiğinizden ve yağ bazlı bir ürünle nemlendirdiğinizden emin olun.