Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / imar affı / İmar Affı Çıkacak mı ? Kaçak Yapılara Af Gelecekmi ? İşte Analizi

İmar Affı Çıkacak mı ? Kaçak Yapılara Af Gelecekmi ? İşte Analizi

İMAR AFFI

Türkiyede kangren olmuş konulardan biri olan imar affı artık çözüme kavuşuyor. Kentsel dönüşümün önünde engel olmaktan çıkacak binlerce yapı artık imar affı ile problem olmaktan çıkıyor.

İnşaat ruhsatına ve imara aykırı olarak yapılan otel, hotel, motel, tatil, köyü, ticarethane, ev, dükkan, gecekondu, bağ evi, çıkma katlar vs yapı kayıt belgesi verilecek ve bu belge ile tapuda işlem yapılacaktır.

İmar affı vatandaşla devletin ihtilaflı olma durumunu ortadan kaldıracak ve kaçak yapılara af ile kaçak yapılar kayıt altına alınarak yasallık kazanacaktır. Yargıtay kararları kapsamında imara aykırı yapıların kayda alınması ile kaçak yapıların ihtilaflı olma halleri ortadan kalkacaktır.

İMAR BARIŞI BİR ZORUNLULUKMUYDU?

Türkiyedeki toplam yapıların yarıdan fazlasının imar problemi bulunmakta, mahkeme ve belediyeleri ağır iş yükünün altına sokmaktaydı. Devletle vatandaş yıkımlar sonucu karşı karşıya gelmekte ve genelde dar gelirli olan kişilerin zarar görmesine sebep olmaktaydı. Ayrıca vatandaş oturduğu eve elektrik ve su aboneliği alamamaktaydı. Kaçak elektrik kullanımı kaçak su kullanımı da ortadan kalkacak.

Bu aslında çok kapsamlı bir imar affı olma özelliği taşımaktadır. Kaçak elektrik kullanımı affı, kaçak su kullanımı affı, kaçak devlet arazisi kullananlara af , Kaçak otel motel tatil köyü yapanlara af

İMAR BARIŞINDAN YARARLANACAK YAPILAR NELERDİR?

İstanbul tarihi yarımadanın Süleymaniye ve Sultanahmet çevresi çevresi ve Boğaziçi Sahil şeridi ve Gelibolu tarihi alan ve başkasına ait taşınmazlar üzerine yapılan yapılar kapsama girmemektedir. Bu yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez.