Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / imar-barisi / İMAR BARIŞI

İMAR BARIŞI

İmar Sorunumuzla ilgili daha önceleri de yapılan toplantılarında nihai bir sonuca ulaşamadığı anlaşılmaktadır. Zamanımız daralmakta olduğundan artık ne yapacağımıza karar vermek durumundayız.
    Yaz aylarında oturduğumuz Tuzla’daki evimizin ufak tefek sorunlarının aynı süreçte çözülmesi için anlaştığımız firma yetkilisi ile dün akşamki görüşmemizde Malum Bölgedeki imar sorunu durumunu da konuştuk. Bizi bağlayan kararname ile ilgili son yönetmeliğin 21 Eylül, yani geçen Cuma günü yayınlandığını söyleyen firma yetkilisi, artık mutlak bir durum kalmadığını belirtti ve sitemizde yapılacak işlemleri şu şekilde sıraladı:
Öncelikle acil bir kat malikleri toplantısı yapıp, imar barışından faydalanılması için karar alınması gerekiyor. Bu karar oy birliği ile değil, oy çokluğu ile alınıyor. Aynı toplantıda her bina için bir sorumlu seçiliyor ve bu da karar defterine yazılıyor.
Her bina için ayrı olarak yapı kayıt başvurusu yapılıyor. Parsel aplikasyon krokisi ve ve binaların taban oturumları ve kat alanları hesapları başvuruya dahil ediliyor.
Lisanslı bir harita mühendisi tarafından parsel haritası çıkartılarak kadastro müdürlüğünde onaylatılıyor.
Binaların bağımsız alanlarının net ve brüt alanlarını gösteren listeli mimari proje hazırlanıyor.
Dosyalar tapu müdürlüğüne teslim edilip kat mülkiyetine geçirilecek daireler için tapu alınıyor.
Bakanlık ödemesi olarak ortak alanlar için eşit pay, binalar için daire alanı üzerinden pay çıkartılıyor. Harç, pul, masraf vb. harcamalar eşit olarak pay ediliyor.
Belirlenen payı ödemeyen kat maliklerinin bedelleri diğer kat malikleri tarafından karşılanıyor, bunun karşılığında çıkartılan bu kat mülkiyeti tapularına şerh konuluyor. Dairenin satılması halinde veya bu beklenmeden alacak davası açılarak bedel tahsil ediliyor.
Bütün bu sürecin tamamlanmasında tek bir firma ile anlaşmak çok önemli, çünkü aksi durumda hazırlık masraflarının mükerrer ödenmesi durumu ortaya çıkıyor.
Bu bilgiler zaten bazılarınızın malumu olabilir.Bütün kat maliklerince son durumun anlaşılması adına detaylı yazdım.
Yönetimden hızlı bir şekilde toplantı tarihi belirlemesini rica ediyorum. Bu toplantıda gerekli kararlar alınması durumunda yönetimin bu süreçten bağımsız tutulması da sağlanacak ve bu şekilde gereksiz sürtüşmeler ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta, bütün bu işlemler doğrudan site yönetiminin görevi dışında kalmaktadır.
Çalışılacak firmanın tespiti için hızlı bir şekilde adayları belirlemeliyiz ve toplantı tarihinde nihai kararımızı verebilecek durumda olmalıyız. Arzu edilirse, aday firmalardan bazıları toplantıya da davet edilebilir.
Bu konuda hepinizin ilgi ve hassasiyetini rica ediyorum. Artık şu iskan sorunundan kurtulmalıyız.