Cumartesi , Şubat 22 2020
Başlangıç / Teknoloji / iPhone 10 Analizi

iPhone 10 Analizi

2017 yılı, Apple’ın iPhone için özel bir model çıkartıp çıkartmayacağı sorusuyla başladı. Neden mi? Çünkü ilk iPhone modelinin pazara sunulmasından bu yana tam 10 yıl geçmişti ve bu yıl özel bir şeylerin yapılması gerekiyordu. Yılın ikinci yarısına kadar çok sayıda söylenti ve konsept tasarım eşliğinde geldik ve beklenen oldu. Apple, iPhone X modelini resmi olarak duyurdu. Bambaşka bir tasarım, bambaşka bir telefon karşımıza çıktı. Şu ana kadar tasarlanmış en sıra dışı model oldu. Buna satış fiyatı da dahil… Apple tutkunlarının gözleri kamaştı bu tasarımla ancak milyonlarca Apple tutkunu akıllarda ise tek bir soru… Bu fiyata iPhone X alınır mı? Haydi soruya verilebilecek yanıtları arayalım. iPhone X modellerine ve fiyatlarını aşağıdaki linkten görebileceğinizi belirtip yazımıza başlayalım.

iPhone X adı nereden geliyor?

iPhone X için ilk olarak isimden yola çıkalım. Roma rakamı ile 10 rakamını simgeleyen X, bazı kitleler tarafından ise harf olan X olarak telafuz edildi.

https://www.apple.com/tr/iphone-x/

Apple ise bunun 10 olduğu konusunda ısrarcı. Haklılar da… Apple’ın şu ana kadar çıkarttığı en farklı telefon olan iPhone X, iPhone fanatiklerinin en çok eleştirdiği, anti iPhone gruplarının ise deyim yerindeyse bel altı vurduğu ekran kasa oranı konusuna kökten bir çözüm sundu. Yaklaşık %83 olan ekran kasa oranı ile bu konu tarihe karıştı diyebiliriz. Sizce de çok güzel görünmüyor mu?

Tasarımda çerçeveleri ortadan kaldıran Apple, bu kararlar bir devri daha kapatmıştı. Fiziksel home butonu… Bu tuşun kaldırılması ile TouchID teknolojisi de gitti. Peki iPhone X artık güvenli olamayacak mı? Tabi ki hayır! Artık FaceID var! Bu konuya değinmeden önce biraz daha tasarımı irdelemek lazım.

Ekranın üst kısmındaki çentik alanı, üst kısımdan ekranı iki parçaya bölmüştü. Bu detay bazı insanların çok hoşuna gitti. Bazı insanlar ise gereksiz buldu. Apple ise bu boş alana yerleştirebilecekleri tüm sensörleri, ahizeyi ve ön kamerayı yerleştirdi. Bakın bu alanda neler var.

Hakkında: Analizt Com

En İyileri İçin Sosyal İçerikli Analiz Platformu

Kontrol Ediliyor

En İyi Pil Ömrüne Sahip Telefonlar

En uzun pil ömrüne sahip bir cep telefonu mu arıyorsunuz? İşte en iyi listemiz. Modern …