Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / marsa yolculuk / Marsa Yolculuk ! Insight Uzay Aracı Marsa İniş Yaptı.

Marsa Yolculuk ! Insight Uzay Aracı Marsa İniş Yaptı.

Amrika Birleşik Devleti uzay araştırma kuruluşu NASA, Insight adını verdiği uzay aracını başarılı bir şekilde marsa indirdi. Peki marsa uzanan bu mars yolculuğunda neler yaşandı. Nasa neden marsa uzay aracı yolladı. Nasanın Insight Uzay Aracı adını verdiği bu araç marsa neyi araştırıyor. Hep birlikte analiz edelim.

Nasanın 6 aydır üzerinde çalıştığı marsa uzay aracı gönderme projesi geçtiğimiz günlerde meyvesini verdi ve marsa giden araçtan ilk resim geldi. Marsın kuzey yarım küresindeki bir platoya indi araç ve yaklaşık 7 hafta boyuncada orada kalacağı araştırmalar yapacağı planlanıyor. Bir süre sonrada Insight Uzay Aracı robotik kolunun, aracın sismometresini Mars’ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 metrelik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi.

Aslında bir yandanda araştırmalar gösteriyor ki NASA nın daha öncede marsta bulunan “Opportunity “ uzay aracı devre dışı kaldığı için yerine Insight Uzay Mekiği gönderildi. Bunun insanlara marsa yapılan ilk keşifmiş gibi lanse edilmeside ayrı bir olay tabi. Tabi bir önceki uzay aracının eksikliğini belirleyen nasa marsa yapılan bu yolculukta, marsa araç indirme seviyesinde daha gelişmiş daha donanımlı vede hem yüzeyi hem yeraltını inceleyecek düzeyde marsa araç indirdi.

Kendi çapındaki bütçesi Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden az olan nasa marsa olan yolcuğu yukardaki resimdeki gibi kutladı.

InSight, çektiği ilk fotoğrafları da NASA’ya gönderdi.

NASA’nın 6 yıl aradan sonra Mars’a indirdiği ilk araç olan InSight, Kızıl Gezegen’deki depremleri araştıracak ve yer altı jeolojisi hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya çalışacak.

Bugüne kadar farklı uzay kurumlarının Mars’a yaptığı iniş denemelerinde başarı oranı yüzde 40’ta kalmıştı. NASA’nın farklı araçlarla yaptığı 8 iniş denemesinin 7’si başarılı olmuştu.

InSight uzay aracı, 5 Mayıs’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketiyle uzaya fırlatılmıştı.

 

 

 

Marsa Giden Uzay Aracı InSight  görevi sadece mars gezegeni üzerindeki örnekleri toplamak değil  marsa bulunduğu süre boyunca aynı lokasyonda duracak ve sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek.