Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / ramazan bayramı / Ramazan Bayramı mı ? Şeker Bayramı mı ? Doğrusunun Analizi Yazımızda !

Ramazan Bayramı mı ? Şeker Bayramı mı ? Doğrusunun Analizi Yazımızda !

11 Ayın Sultanı olan ramazan ayının sonunda bilindiği üzere Bayram geliyor. Ancak akıllar yine karışık. Bazı insalar ramazan bayramı, bazıları ise şeker bayramı olarak adlandırıyor bu bayramı. Peki ama doğrusu nedir. Ramazan Bayramı mı yoksa Şeker Bayramı mı ? Yada ismini bilmediğimiz başka bir anlam mı ? Bu yazımızda size ramazan bayramı ve şeker bayramı arasındaki farkın analizini çıkardır. Doğrusu aslında bizim tercihimi mizmi ? Yoksa kullandığımız ramazan bayramı yada şeker bayramı denmesi günah mı ?

Bu konuda hakkında farklı kaynaklardan farklı kişilerce ve yorumcuların söylediğine dayanarak aslında bu soru tam olarak cevaplanmadı. Ünlü ilahiyatcılar dahi kendi yorumunu getirdi ancak net bir açıklamada bulunmadı.

Aslında ramazan bayramı / şeker bayramı kavramını müslüman ülkere fıtr bayramıda diyor. Çünkü fıtr karnı doyurmak, açlığı gidermek anlamına geliyor. Nitekim 1 ay boyunca yemeden ve içmeden uzaklaşan insan bünyesi bu fıtr bayramıyla yeniden kendini buluyor.

Türkiyede yaşayan müslümanlardan bu bayrama ramazan bayramı diyenler 1 aylık ramazan ayının ardından geldiği için, şeker bayramı diyenler ise bu bayramda şeker dağıtıldı için şeker bayramı diyor.

Manevi kaynaklara göre ise şeker bayramı denmesinde herhangi bir sakınca görünmese de yine bu kaynaklar “RAMAZAN BAYRAMI “ denmesi gerektiğini söylüyor.

Tercih yine bize kalmıştır. İkisinin söylenmesinde de herhangi bir sakınca yoktur.