Çarşamba , Kasım 13 2019
Başlangıç / Yaşam / Renklerin Anlamları ve İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi !

Renklerin Anlamları ve İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi !

Doğada bulunan renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerine etkilerini hepimiz duymuş merak etmiş hatta bazende “GERÇEK Mİ ?” diye araştırmalar yapmışıztır. Bu yazımızda sizlere renkerin insan psikolojisine etkilerini araştırıp kısa bir analizini çıkarmaya çalıştık keyifli okumalar.

Boyama renkerini seçerken renk skalamız nasıl olmalı ? Açık gri duvar boyaları ve küf  yeşili duvar renkleri en çok neden tercih ediliyor ?  Boya renk karışımlarını nasıl yapmalıyız. İşte bütün bunlar yazımızda!

İnsanların umrunda olmasa bile renkler ister istemez insanları umursar. Çünkü renkler hayata ve insan psikolojisi üzerine etki eden gerçeklerdir. Hastalığımızda bizim iyileşmemiz için, açıktığımızda gözümüzü doldurması için, evimizde huzur bulmamız için siz istesinizde istemesinizde renklerin anlamlarına göre tercih edilir. Bazen bilerek ve isteyerek boya renkleri seçerseniz bazende farkında olmadan renklerin anlamlarını bilmeden, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin farkında olmadan seçiverirsiniz boya kartelasından yada boya katologlarından. Bunlar duvar renkleri olur, badana boya renkleri olur,  eviniz rengi olur, saç boya rengi olur . . .

Evet tüm renklerin bize verdiği bir mesaj vardır. Bunların bazılarını ela alalım….

 

MESALA SARI RENGİNİN ANLAMI ;

Evet sarı denince akla hemen güneş geliverir. Güneş ise bize enerji verir, heyecan verir, mutluluk verir ve bu yüzdendir ki sarının insan psikolojisi üzerine tam olarak etkisi vardır diyebiliriz. Mesala sarı rengi gelip geçiciliği temsil eder. Hemen düşündünüz değilmi taksiler de bu yüzden sarı dır diye… Mesala marketlerde en çok satılan ama aslında bir o kadarda faydasız olan ürünlerin ambalajlarıda sarıdır. Ozaman şunu diyebilirmiyiz sarı aynı zamanda alışverişi arttırız. Reklamları getirin mesala aklınıza televizyon reklamlarında sarı denince hani markanın hangi ürünü geliyor aklınıza. Tuhaf değil mi? İşte o aklınıza gelen marka ve ürünü tamda bu yüzden sarıyı tercih etmiş olabilir mi ?

 

MESALA KIRMIZI RENGİNİN ANLAMI;

Kırmızı renginin anlamı her ne kadar karmaşık olsa da aslında yöneldiği eğilimler ve kırmızının insan psikolojisi açısından etkileri hep aynıdır. Kırmızı asil bir renk der herkes. İyi ama kırmızı neden asil olsun ki ? Acaba kırmızı rengin nitelediği duygu değerlerinden dolayı olabilir mi? Mesala kırmızı aşkı çağrıştırı, mesala kırmızı cesareti, sevgiyi ama tüm bunların yanında öfkeyide yansıtabilir mi ? Hani kızdığımızda kıpkırmızı oldun sen denmesi bu yüzden değil midir ?  Acıktırır mı ? sizce kırmızı. Etkilenen var mıdır? acaba yemek zincirlerinin logolarında ve ambalajlarında kırmızı olmasından. Evet gerçekten açlık hissi de yaratır kırmızı. O yüzden markalar kırmızıyı seçer. Daha önceki rengimizde verdiğimiz gibi markette en çok kırmızı renk tercih edilir. Yiyecek ile ilgili olan çoğu şeyde kırmızı vardır.