Perşembe , Nisan 9 2020
Başlangıç / Genel / Samsung Q900 8K TV Analizi

Samsung Q900 8K TV Analizi

Samsung, bu yıl Q900 8K QLED TV’nin duyurusu ile IFA’da büyük ilgi gördü. 8K TV için çok mu erken, yoksa asıl içeriğin nereden geleceğine dair tartışma, etkileyici bir teknolojik ifadenin ne olduğunu gölgede bırakıyor: sürekli iyileştirmek için yapay zeka ve öğrenme algoritmaları kullanan sofistike görüntü işleme ile birleştirilmiş 8K paneli görüntü kalitesi.

Samsung Q900 8K TV
Samsung Q900 8K TV

Yerel 8K içeriğinin bulunmaması, AI işlemenin TV’nin başarısının anahtarı olacağı anlamına gelir. Seri, tümü kesinlikle büyük olan üç ekran boyutundan oluşuyor. 2012’deki ilk 4K TV’lere eşlik eden astronomik fiyat etiketlerinden uzak bir şekilde ortaya çıktı.
Peki  8K TV ne kadar iyi? Samsung da çözünürlük açısından level atladı mı? Ayrıntılara girmeden önce, sadece 8K ile ne demek istediğimizi açıklamaya değer.

Samsung Q900 8K TV
Samsung Q900 8K TV

4K’dan dört kat daha fazla piksel
Basitçe söylemek gerekirse, 8K, 4K’dan bile daha fazla piksel kullanan bir Ultra High Definition formatıdır. Aslında 8K, 4 milyon çözünürlüğün dört katıdır ve 38 milyon piksel şaşırtıcıdır. Japon yayıncı NHK, 2020 Tokyo Olimpiyatlarını 8K’da ele almayı planlamasına rağmen, şu anda herhangi bir yerli 8K içeriği bulunmamaktadır.
8K içeriği yoksa, neden bir 8K TV yayınlıyorsunuz?

8K’ya gitmenin iki geçerli nedeni var. Öncelikle, ortalama ekran boyutları büyüyor ve 75 ve 85 inçlik modellerden bahsederken bu ekstra pikseller kullanışlı oluyor. İkinci sebep, aynı ekstra piksellerin aynı zamanda teorik olarak günümüzün gelişmiş görüntü işlemcilerine üstün bir yükseltme sağlamak için daha fazla enlemlerine izin vermesidir.

Samsung Q900 8K TV
Samsung Q900 8K TV

Q900, Samsung’un One Connect kutusunu kullanıyor; bu, diğer üreticilerin kopyalamamasına şaşırdığımızı düşündüğümüz için harika bir fikir. Tüm bağlantıları ayrı bir kutuya koyarak, özellikle duvara monte etmeyi planlıyorsanız, TV’nin kendisini daha düzenli hale getirmesini sağlar. Tek sahip olduğunuz görüntü, ses ve hatta TV’ye güç veren tek, çok ince bir fiber optik kablo.

Samsung Q900 8K TV
Samsung Q900 8K TV

Gerçek bağlantılar Q9FN ile neredeyse aynıdır, dört HDMI 2.0 girişi, üç USB bağlantı noktası (iki 2.0 ve bir 3.0), ikiz karasal ve uydu alıcısı, bir CI (Ortak Arayüz) yuvası, optik dijital giriş, bir Otomatik kalibrasyon için harici bağlantı ve kablolu bağlantı için bir LAN bağlantı noktası (ayrıca dahili WiFi olsa da).

Ton haritalama temel olarak HDR içeriğini almayı ve TV’nin yerel özelliklerine uyarlamayı içerir. HDR içeriği, DCI-P3 renk alanı ve 1.000 veya 4.000 nit’lik bir zirve parlaklığı kullanılarak derecelendirilir. Bir TV bu belirli hedeflere ulaşamıyorsa, renkleri ve parlaklığı gerçek özelliklerine göre ölçeklendirmesi gerekir.

Hakkında: Analizt Com

En İyileri İçin Sosyal İçerikli Analiz Platformu